Ukrainietes papuošė šilkas
Rugpjūčio 24–ąją, Ukrainos nepriklausomybės dieną, sostinėje surengtas ypatingas performansas. Vilniuje įsikūrusiame Ukrainos centre ukrainietės pasipuošė šilkiniais apdarais, kuriuos kūrė advokatė, knygų autorė Liudvika Meškauskaitė (66 m.).
L. Meškauskaitė ant šilko nutapė keletą paveikslų, kuriuose atsispindėjo Ukrainos vėliavos spalvos – geltona ir mėlyna. Performansui advokatė taip pat panaudojo ankstesnius savo kūrinius. Kaip ji sakė, daugelį darbų sukūrė per koronaviruso pandemiją. „Kelias performansui skirtas sukneles sukūriau labai greitai – maždaug per mėnesį. Taip pat panaudojau jau turimus, per pandemiją sukurtus darbus. Dar prieš performansą su ukrainietėmis daug bendravome – atrinkau tuos kūrinius, kurie joms patiko“, – pasakojo L. Meškauskaitė.
Tapymą ant šilko advokatė vadina savotiška meditacija. Įkvėpimo kūriniams moteris semiasi iš gyvenimo, gamtos, kelionių. „Nesu profesionalė, tapymas ant šilko yra mano hobis, teikiantis ramybę. Tapyti ant šilko specialiai nesimokiau, seniau buvau apsilankiusi vienoje pamokoje, tačiau man nepatiko ten pristatyta technika – piešimas su trafaretais. Ant šilko tapau jau dešimtmetį, bet jį prisijaukinti bandau iki šiol. Kiekvienas šilko gabalėlis – labai skirtingas“, – antrino kūrėja.
Renginio metu pristatyta 30 šilko modelių. Juos demonstravo pabėgėlės iš Ukrainos. Modelių amžius buvo labai skirtingas – pakyla žengė ir septynerių, ir septyniasdešimties metų moterys. Šilku taip pat pasidabino violončelininkė Elena Daunytė.
Viena iš performanso dalyvių, 39-erių pabėgėlė iš Charkivo Nadežda, teigė, jog ši šventė jai sukėlė itin šiltas emocijas.
„Galėjau pasijausti tikra moterimi, pasidžiaugti, pajusti tikrą gyvenimą“, – sakė su 9-erių metų sūnumi į Lietuvą pabėgusi moteris. Į Vilnių iš Charkivo persikėlė visa jos sūnaus mokykla. – Mus gelbėja tai, kad Lietuvoje esame visi kartu, visa mokykla. Gyventi su mintimis apie karą yra labai sunku, todėl dėl galimybės pasirodyti šiame renginyje jaučiu didelį dėkingumą. Apskritai mus supa daugybė geranoriškai nusiteikusių lietuvių. Lietuviai mus sutiko labai draugiškai ir iki šiol nuolatos mumis rūpinasi“.
Performansą inicijavo buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, teisininkas, Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Kumža (65 m.). Anot politiko, renginyje jautėsi nepalaužiama Ukrainos dvasia. „Ant scenos ukrainietės žygiavo basos, iš jų sklido išdidumas. Tai simbolizavo Ukrainos dvasią, nepalaužiamą ukrainiečių norą nugalėti kare. Pasirodymą lydėjo violončelės garsai, sceną puošė 150 penkiasdešimt saulėgrąžų. Pasirodymą užbaigė solistas Nojus Gutauskas, kuris atliko itin populiarią ukrainiečių dainą“, – kalbėjo A.Kumža.
Šventėje pasirodė apie pusė tūkstančio svečių. Renginio nepraleido prezidentas Gitanas Nausėda (58 m.) ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė (58 m.). Vaizdo sveikinimu Ukrainos nepriklausomybės dienos proga pasidalijo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis (44 m.) su žmona Olena Zelenska (44 m.).